به گزارش مجله فیلم

محمود کلاری یکی از برجسته‌ترین فیلم‌بردارهای سینمای ایران است. این مدیر فیلمبرداری، تاکنون فیلم‌هایی مانند «جدایی نادر از سیمین»، «گذشته»، «بمب؛ یک عاشقانه»، «خوک» و «ماهی و گربه» را فیلمبرداری کرده است.همچنین به تازگی در موزه هنرهای معاصر نیویورک نمایشگاهی با محوریت سینما با حضور فیلم‌های کارگردان‌هایی مانند اصغر فرهادی، بهمن فرمان آرا و عباس کیارستمی از سینمای ایران تا تاریخ ۳۰ سپتامبر مصادف با هشتم مهر برگزار خواهد شد. فیلم «ابر و آفتاب» ساخته محمود کلاری نیز در این جشنواره حضور خواهد داشت. این موزه معتبر به تازگی با انتشار بیانه‌ای از محمود کلاری قدردانی و از او به عنوان چشم ایران یاد کرده است. متن این بیانیه به شرح زیر است.

 سینمای معاصر ایران از دهه‌ی ۷۰ به بعد با ارائه‌ی تصاویری معتبر و ‌ساده از زندگی به شیوه‌ای نئورئالیستی به جهان شناسانده شد و مورد تحسین قرار گرفت. واقعیت چند لایه جامعه ایران به کمک فیلم‌های مفهومی با موضوعات متنوع مثل زندگی شهری، مسائل زنان، درام درون‌گرایانه و فلسفی با وجود محدودیت‌ها به جهان معرفی شد. محمود کلاری فیلمبردار سینمای ایران یکی از چهره‌هایی است که به این نگاه عمیق و چند وجهی کمک کرده‌ است. در کارنامه‌ی او فیلمبرداری برخی از تحسین برانگیزترین فیلم‌های افرادی نظیر اصغر فرهادی، عباس کیارستمی، داریوش مهرجویی، بهمن فرمان‌آرا و…وجود دارد. علاوه بر این، همکاری با کارگردانان جوان و نوظهور او را تبدیل به فردی ماندگار در گستره‌ی سینمای ایران کرده‌ است.

کلاری برای فیلمبرداری هر فیلم شیوه‌ی منحصر‌به‌فردی را ایجاد می‌کند؛ از کار با دوربین‌ روى دست گرفته تا مینی‌مالیستی کامل، از مکان‌های آرام در روستا‌‌ها تا شهرهای بزرگ و شلوغ، نماهای کوتاه و تک‌پلان‌ها تا سکانس پلان‌های طولانی (در یکی از فیلم‌ها سکانس‌پلانی با زمان‌بندی بالای ۲ ساعت، یعنی تمام مدت زمان فیلم) همه‌ی این‌ها به این معنی است که هیچ مرزی برای او وجود ندارد. کلاری با بیش از سه دهه فعالیت نگاه ما را به ایران متمرکز ساخته‌ است.

نظر شما کاربران زومجی درباره کارنامه محمود کلاری چیست؟منبع خبر

گرد آوری : مجله فیلم

موزه هنرهای معاصر نیویورک از محمود کلاری، فیلمبردار برجسته ایرانی قدردانی می‌کند

مطالب دیگر

دسته‌ها: اخبار