به گزارش مجله فیلم

با سفر به ۲۰۰۰۰ سال پیش، به دنبال پیدا کردن تصویری نسبتاً خیالی از اولین رابطه‌ی ما و دوستان چهارپایمان هستیم. «آلفا» Alpha به کارگردانی آلبرت هیوز Albert Hughes به کمک ما آمده و داستان یک نوجوان رها شده و یک گرگ زخمی را روایت می‌کند. این پسر که در حال تلاش برای پیدا کردن راه خانه است رابطه‌ای میان این دو شکل می‌گیرد. این فیلم اولین تلاش کارگردانی هیو به‌تنهایی و بدون همراهی برادرش آلن Allen است. بااینکه روایت گویی «آلفا» نسبتاً قدیمی است اما تکنیک و ظرافت‌های روایت گویی آن بسیار جدید است. «آلفا» به‌قدری جذاب است که حتی به دل کسانی که طرفدار حیوانات خانگی نیستند هم می‌نشیند.
کدی اسمیت-مک‌فی Kodi Smit-McPhee در این فیلم در نقش کدا Keda، پسر رئیس یک قبیله، جلوی دوربین رفته است. پدر او قرار است مردم قبیله را برای شکار سالانه‌‌ی گاومیش رهبری کند. البته این شکار بیشتر به یک مانور هوشمندانه شباهت دارد: مردها گله را مشوش کرده، سپس آن‌ها را به سمت پرتگاه هدایت می‌کند.

درنتیجه بسیاری از گاومیش‌ها از صخره پایین افتاده و جان می‌دهند. بعدازآن شکارچیان به‌راحتی آن‌ها را سلاخی می‌کنند. متأسفانه در حین این شکار، کدا به شاخ یکی از این گاومیش‌ها گیر کرده و وقتی این حیوان از روی صخره پرتاب می‌شود او نیز بر روی لبه‌ی باریک پرتگاه می‌افتد. کدای بی‌هوش دورتر از آن است که مردان قبیله بتوانند او را نجات دهد، درنتیجه شکارچیان عزادار او را رها می‌کنند تا جان دهد.
بعدازاینکه همه به خانه برگشتند، کدا به هوش می‌آید. اتفاقات بعدازآن حکم “منفی در منفی مثبت می‌شود” را برای کدا دارد: بدبیاری‌های متعدد همدیگر را خنثی کرده و درنهایت کدای زخمی اما زنده روی زمین رها می‌شود. تازه بعدازآن است که دردسر اصلی کدا شروع شده و گرگ‌ها به دنبال او می‌افتند.
فلش‌بک‌های فیلم به ما نشان می‌دهد که کدا برخلاف انتظار پدرش از او به‌عنوان رهبر آینده، از خودش مطمئن نیست و نسبت به کشتن حیوانات مردد است. حتی وقتی‌که کدا راهی شکار می‌شود، مادر نگرانش می‌گوید:” او با قلبش جلو می‌رود، نه با نیزه‌اش.” کدا قبل از اینکه در بالای شاخه‌های یک درخت مرده پنهان بگیرد، موفق می‌شود رهبر گله‌ی گرگ‌ها را زخمی کند. بااین‌حال بعدازاینکه گله دور شد، کدا از گرگ زخم خورده مراقبت می‌کند.
بااینکه این اتفاق آغاز یک دوستی زیباست، اما هیوز و فیلم‌نامه‌نویسش دنیل سباستین ویدنهاپت Daniele Sebastian Wiedenhaupt تصمیم گرفته‌اند آن‌ را خیلی احساسی به تصویر نکشند. رابطه‌ی کدا و این گرگ رابطه‌ای متفاوت است. کدا پوزه‌ی گرگ را می‌بندد تا بتواند بدون از دست دادن دست‌هایش، زخم‌های او را التیام بخشد. بعدازآن با دادن یک کاسه آب به حیوان نشان می‌دهد که قصد بدی ندارد. یا برای مثال بعدازاینکه یک خرگوش را می‌کشد، گرگ را از گوشت خرگوش دور می‌کند تا تسلط خودش را به او بفهماند. بااین‌حال کدا اسم این گرگ را آلفا می‌گذارد.
باوجوداینکه ممکن است مخاطب مشتاق دیدن رشد این رابطه باشد، اما زمستان پیش رو کدا را مجبور می‌کند تا به دنبال راه خانه بگردد. «آلفا» این سفر سخت کدا و آلفا را به زیبایی تصویر می‌کشد.بااینکه این فیلم ۹۶ دقیقه‌ای برای بچه‌ها هم مناسب است، اما چند صحنه‌ی اکشن دارد. به‌طوری‌که مخاطب «آلفا» خطراتی که این دو دوست را تهدید می‌کند را از نزدیک لمس می‌کند.
و حالا نظر سایر منتقدین درباره‌ی این فیلم:
ویلیام بیبیانی William Bibbiani منتقد درپ Thewrap نوشته است:
“«آلفا» در اصل فیلم خیلی ساکتی بوده و دیالوگ‌های آن بسیار کم است. بااین‌حال تمام صحنه‌های فیلم به خاطر مهارت فیلم‌برداری ماهرانه‌ی مارتین گیشلکت Martin Gschlacht بی‌نهایت دیدنی ثبت شده‌اند. بااینکه قرار بوده «آلفا» فیلمی خانوادگی باشد اما خشونت درون آن مانع این اتفاق شده است. به نظر می‌رسد پیام «آلفا» کمی متناقض باشد. گفتن این‌که کدا به‌عنوان یک شخصیت دقیقاً بیان‌گر چه چیزی است کار سختی است و دیدگاه کل فیلم نسبت به رابطه‌ی بشر با طبیعت کمی گنگ است. به‌هرحال «آلفا» فاصله‌ی کمی تا یک شاهکار واقعی دارد. داستان و شخصیت اصلی آن‌قدری قوی نیستند که «آلفا» بتواند کار را تمام کند، بااین‌حال فیلم موفق می‌شود تقریباً به‌جایی که در نظر داشته است برسد.”اون گلیبرمن OWEN GLEIBERMAN منتقد ورایتی variety نوشته است:
“«آلفا» موفق می‌شود بدون اینکه زیادی مخاطب را متعجب کند، او را مسحور خود کند. تقریباً در اکثر صحنه‌های فیلم می‌توانید حدس بزنید چه چیزی در راه است. بااین‌وجود، فیلم آن‌قدری خوب است که بتواند با مخاطبی که تشنه‌ی دیدن یک فیلم قدیمی با ظرافت‌های امروزی است، ارتباط برقرار کند. آلبرت هیوز که این بار به‌تنهایی کار کرده است ثابت می‌کند می‌تواند دنیای طبیعت را فوق‌العاده روایت کند.”
کیتی والش Katie Walsh منتقد شیکاگو تریبون Chicago Tribune نقد خود را در مورد این فیلم این‌طور تمام کرده است:
“«آلفا» یک فیلم فوق‌العاده‌ی ماجراجویانه است که ماجرای شکل‌گیری رابطه‌ی انسان و سگ‌ها، یک همراهی خالص و حمایت دوجانبه را نشان می‌دهد. چه دوران یخبندان باشد چه قرن بیست و یکم، دوام آوردن بدون همراهی یک موجود خون‌گرم و دوست‌داشتنی بسیار سخت است. «آلفا» این ایده را که نجات یافتن ما وابسته به حمایت و عشق دیگران است را به زیبایی منتقل می‌کند.”مایکل اوسالیوان Michael O’Sullivan منتقد واشنگتن پست Washington Post هم این‌طور نوشته است:
“«آلفا» پر از صحنه‌های حیرت‌انگیز از منظره‌هایی بکر است که در کانادا Canada و ایسلند Iceland فیلم‌برداری شده است. اسمیت مک‌-‌فی هم در ایفای نقشی که در آن به‌ندرت نیاز به صحبت کردن وجود داشته است، به زیبایی ظاهرشده است. دوست چهارپای او هم به‌احتمال‌زیاد دل مخاطبان زیادی را به درد می‌آورد.”
همچنین بخوانید:
معرفی و بررسی Mile ۲۲؛ مارک والبرگ مأموریت ویژه‌ای دارد

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

Post Views: 0منبع خبر

گرد آوری : مجله فیلم

معرفی و بررسی فیلم Alpha؛ روایتگر شروع رابطه‌ی انسان و سگ‌ها

مطالب دیگر